Business DevelopmentŞirketler için iş geliştirme kavramını; müşteriler, pazar ve ilişkiler açısından uzun vadeli bir değer yaratmak amacıyla sarf edilen aksiyonlar olarak tanımlayabiliriz. Bu aksiyonlar mevcut işleyişin verimliliğini artırmak olabileceği gibi, yeni müşteriler edinerek ciro ve kar maksimizasyonu sağlamak, yeni sektörlere giriş yapmak da olabilir.

Her sektör, kendi iç dinamiklerine sahiptir. İş geliştirme gibi formüle edilmesi güç olan bir aksiyonu, her sektörün kendi iç yapısında değerlendirmek doğru olur. Biz, Miller CTC olarak Sahra Altı Afrika’da inşaat sektörü başta olmak üzere, çeşitli sektörlere iş geliştirme danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Sahra Altı Afrika

800 milyonu aşkın nüfusuyla Sahra Altı Afrika, tüm sektörler için keşfedilmeyi bekleyen yeni bir pazar olarak son 10 yıldır dikkatleri üzerine çekiyor. Türk inşaat sektörü, ülke içinde sunduğu arza ek olarak, başta Rusya ve Suudi Arabistan olmak üzere son 40 yıldır yurt dışında da bir çok bölgede yüzlerce projeyi başarıyla gerçekleştirmiştir. Son yıllarda rekabetin de etkisiyle kar marjlarının düşmesiyle beraber, yeni pazarlar bulma ihtiyacı oluşmuştur. Bu noktada, Sahra Altı Afrika içerisinde barındırdığı bir çok avantajla beraber Türk inşaat firmaları için önemli bir hedef pazar haline gelmiştir.

africa-economyBölgenin öncelikli inşaat ihtiyaçlarını;

 • Altyapı
  • Ulaştırma (Havalimanları, Limanlar, Demiryolları, Karayolları)
  • Tarımsal Altyapı (Sulama Projeleri)
 • Üstyapı
  • Oteller
  • Toplu Konut Projeleri
  • AVM
  • Ofis Binaları
 • Enerji

projeleri olarak gruplandırabiliriz.

Coğrafi zorluklara ek olarak, finansman sıkıntısı nedeniyle bölgede iş yapmak zor olsa da; Sahra Altı Afrika’ya özel olarak geliştirilecek projeler getiri olarak yüksek kar ve domine edilmeyi bekleyen boş bir pazar sunmaktadır. Bu doğrultuda; proje geliştirmefinansman ve kontrat konuları bir arada planlanılırsa, başarıya ulaşmak oldukça kolay olacaktır.

Bölgedeki ülkelerin nakit sıkıntısı yaşamalarından ötürü, ülkeler sahip oldukları doğal kaynaklardan elde edecekleri potansiyel kazançları teminat olarak göstererek uluslararası kuruluş ve bankalardan kredi alma yolunu tercih etmektedir. World Bank, IBRD, SAS gibi kuruluşların finansman sağlamasının yanı sıra, Çin Eximbank ve Afreximbank başta olmak üzere çeşitli ülkelerin Eximbank’ları da bölgede yapılacak olan projelere kredi sağlamaktadır.

Bölgede iş yapmayı zor hale getiren son faktör ise; güvenilir yerel bir çözüm ortağına erişimin güçlüğüdür.

Miller CTC olarak uzun bir süredir tecrübe sahibi olduğumuz Sahra Altı Afrika’ya yönelik projelerde; proje geliştirme, ilişki kurma, finansman sağlanması gibi konularda iş geliştirme danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Bu konularda herhangi bir sorunuz için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.